Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Naučiti što bolje slušati

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime17.05.10 16:07

Većina ljudi ne zna slušati. Osnovni cilj pravog slušanja je shvatiti sugovornika, a ne slušati ga tek toliko da bismo od njega oteli riječ ili dobili priliku napasti ga. To ne znači da ćemo stalno šutjeti. Možemo i aktivno reagirati pa tada govorimo o tehnici aktivnog slušanja.

Što znači aktivno slušati?
1. Odlučite da ćete slušati!
2. Gledajte sugovornika u oči!
3. Pitajte!
4. Parafrazirajte!
5. Nemojte previše govoriti!
6. Nemojte prekidati!
7. Iskoristite šutnju!
8. Izbjegavajte pokrete koji ometaju!

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Aktivno slusanje zahtijeva malo vise vremena od obicnog razgovora... ono sto je bitno naglasiti kod aktivnog slusanja je da tokom razgovora ne prekidate sugovornika vlastitim vidjenjem toga sto prica u smislu savjeta, kritika ili vlastitog misljenja.. aktivnim slusanjem razmisljamo o tome sta nam ta osba zeli reci i samo projiciramo ono sto shvatimo da zeli da kaze.. ako dobro shvatimo poruku koju salje time cemo ga natjerati da nastavi razgovor i sam dodje do rjesenja nekog problema.. tesko je aktivno slusati i treba mnogo vjezbati tu tehniku...
da li ste vi upoznati sa ovim pojmom i koliko ste bili u prilici da je upotrijebite?

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Naučiti što bolje slušati Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gost
Gost




Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime27.06.10 17:02

Citat :
Aktivno slusanje zahtijeva malo vise vremena od obicnog razgovora... ono sto je bitno naglasiti kod aktivnog slusanja je da tokom razgovora ne prekidate sugovornika vlastitim vidjenjem toga sto prica u smislu savjeta, kritika ili vlastitog misljenja..

ovo malo teze Naučiti što bolje slušati 12363
[Vrh] Go down
len
Zagrijao tipkovnicu
len


Female
Broj postova : 470
Datum registracije : 23.06.2010

Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime06.07.10 23:06

Slazem se da je najvaznije shvatiti sugovornika.


Zadnja promjena: len; 07.07.10 15:38; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime07.07.10 9:15

uglavnom pažljivo slušam sugovornika. slažem se da je to važno. jer, isto tako volim kad i mene sugovornik pažljivo sluša. uvijek se nekako postavim u obrnutu situaciju :;):
[Vrh] Go down
Firefly
Totalno relaxiran
Firefly


Female
Scorpio Snake
Broj postova : 1149
Godine : 34
Lokacija : Među oblacima
Datum registracije : 06.07.2010

Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime07.07.10 13:46

Ja nisam za ovo gledanje u oči.. možda u usta.
Kad se gleda nekoga u oči postane mu neugodno, jer oči su prozori duše,
ne bi mi baš bilo drago da netko gleda u moju dušu dok je ja pokušavam pretočiti u riječi, bunilo bi me.

Tek sam u zanje vrijeme postala pričljivica inače imam tu neku nit da ljudi jednostavno dođu k meni da budu saslušani.
Bitno je samo suosjećati i raumjeti ono što ti pričaju, ako je neki problem poistovjetiti se.
Ljudi to osjete i na kraju zbilja to što su neke stvari izgovorene ili napisane se isplate.
Nije bilo pričanja u vjetar.

a ovo tjeranje da dođe sam do riješenja podržavam Naučiti što bolje slušati 477390
ako negdje zapne dovoljno je samo neko pitanje da mu se kotačići počnu iznova okretati
(iako većina poludi zbog toga samnom Naučiti što bolje slušati 765814 )
jer uzalud je nekome dati odgovor to je isto kao i ono: nedaj čovjeku ribu već ga nauči pecati
[Vrh] Go down
Blizanka
Administratorica
Administratorica
Blizanka


Female
Gemini Broj postova : 74186
Godine : 173
Datum registracije : 21.01.2009

Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime07.07.10 15:18


Razlog zbog kojeg imamo dva uha a samo jedna usta je da bismo mogli više slušati a manje govoriti.
Latinska poslovica



Dosta ljudi misli da znaju slusati i da im neko kaze da pojma nemaju ...dosta bi ih se iznenadilo ..a najveci problem mislim da je to sto oni komunikaciju vezu samo uz razgovor....a za dobru komunikaciju treba dobro znati i slusati i gledati ..
... mislim da nas vecina ne zna slusati..jer treba shvatiti sagovornika a ne samo ono saslusati tek toliko i cekati momenat kad mu reci e tu nisi u pravu ...zato mnogi osjete kao sto Gea kaze
Citat :
inače imam tu neku nit da ljudi jednostavno dođu k meni da budu saslušani.
jer vjerojatno zna se udubiti u njihov problem i saslusati sa srcem a ne samo reda radi da saslusa ..
i slazem se Gea s tobom da je uzaludno davati nekome odgovor ako se on nece potruditi da sam shvati bit svoga problema Smile

_________________
Ono sto MOGU ne mora da znači i da HOĆU,
ali ono što HOĆU uvijek znači da MOGU
ellaMarigo



Naučiti što bolje slušati Admin10
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/pages/Carpe-diem-citati-lijepe-misli-po
Gracija...
Ljubitelj foruma
Gracija...


Female
Libra Cat
Broj postova : 5009
Godine : 36
Datum registracije : 10.08.2011

Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime18.10.11 22:45

Poznajem mnoštvo ljudi koji ne znaju slušati..
Jednostavno, klima glavom dok vodiš monolog i po završetku tvoje priče
jednostavno prebaci na nešto što nema nikakve, ali nikakve veze
s onim što si rekao.. bitno je samo da on vodi glavnu riječ i to po 38745 put vodi istu priču...
kao da pričaju samo kako bi slušali vlastiti glas..

Po kratkom postupku se to riješava toljagom pa u glavu ili
okret i nema više "razgovora" - kojeg ionako nikad nije ni bilo..
[Vrh] Go down
Sponsored content





Naučiti što bolje slušati Empty
PostajNaslov: Re: Naučiti što bolje slušati   Naučiti što bolje slušati I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Naučiti što bolje slušati
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» U banani smo jer Šuker nije htio slušati
» Što sve možemo naučiti od djece?
» Kako psa naučiti da ostane sam
» Naučiti dete da donosi odluke
» Što o novcu možemo naučiti iz filmova?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Psihologija i osobni razvoj :: Psihološko savjetovalište-
Forum(o)Bir: