Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?

Go down 
5 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:26

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Belgija_glasanje_burka_540_AFP
http://www.index.hr/vijesti/clanak/belgija-zabranila-burke-na-javnim-mjestima/488815.aspx
DONJI DOM belgijskoga parlamenta je izglasao zakon koji zabranjuje nošenje muslimanskih odjevnim predmeta koji skrivaju ženski identitet u javnosti. Belgija će tako postati prva europska zemlja u kojoj će biti zabranjeno javno nošenje burki. Zakon zabranjuje nošenje bilo kakvih odjevnih predmeta na ulici i u parkovima koji skrivaju identitet osobe.
Prijedlog je izglasan bez glasova protiv te s dva suzdržana zastupnika. Prijedlog sada mora potvrditi belgijski senat, koji će to
najvjerojatnije učiniti do lipnja. Iznimke će biti omogućene samo u slučajevima određenih blagdana i uz odobrenje lokalnih vlasti. Kršenje zakona previđa kaznu od 15 do 25 eura ili sedmodnevnu kaznu zatvora. Belgijski zakonodavci tvrde kako je njihov osnovni motiv za zabranu burki i nikaba bio sigurnosne, ali i moralne prirode, tvrdeći kako sve osobe na javnim mjestima moraju pokazati svoje lice te da zapadno društvo treba obraniti svoje moralne vrijednosti koje se odnose na slobodu i dostojanstvo žene. ( itd...)
________________
Top- tema iz sociologije kulture i političke stvarnosti.
Dakle: smatrate li da treba zabraniti burke ili ne ( i naravno - zašto)? Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 487808
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:31

Da smatram da treba zabraniti, ne iz religioznih razloga vec zato sto smatram da samim tim cinom u muslimanskoj veri diskriminiraju zene.
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:33

Bleky je napisao/la:
Da smatram da treba zabraniti, ne iz religioznih razloga vec zato sto smatram da samim tim cinom u muslimanskoj veri diskriminiraju zene.

Ali one tvrde da je to dio njihove kulture, tradicije, njihov izbor neuvjetovan prisilom. Zašto mislimo da je naša kultura nešto bolje od islamske?
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:36

Nisam bas u toku sto se toga tice...pa ne znam ni sta je dozvoljeno a sta nije...Ali ne bi zabranila...Ono, nek se svako oblaci kako hoce, pa ako neko voli normalno nek se obraci normalno, ako neko voli da nosi to...nek nosi...tako mi dodje najbolje...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:36

Ne mislim da je bolja nasa kultura.
Ali znam iz iskustva posto imam ovde jako mnogo kontakata sa muslimankama.Recimo pre 20 god. kada sam dosla u Bec sve bile prekrivene danas mozes tek koju videti, jedva docekale.
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:42

Mimi je napisao/la:
Nisam bas u toku sto se toga tice...pa ne znam ni sta je dozvoljeno a sta nije...Ali ne bi zabranila...Ono, nek se svako oblaci kako hoce, pa ako neko voli normalno nek se obraci normalno, ako neko voli da nosi to...nek nosi...tako mi dodje najbolje...

Ali burke - nisu samo odjeća. One su i SIMBOL fundamentalne inačice islama - vehabizma. Ta "frakcija" nastala u XIVII stoljeću od Ibn Abdulvehabije preživjela je sve do danas gradeći svoju opstojnost na radikalizmu i suprotstavljanju svim drugim religijama i kulturama. Teroristi 11. rujna u USA bili su upravo sljedbenici vehabizma.
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:44

Bleky je napisao/la:
Ne mislim da je bolja nasa kultura.
Ali znam iz iskustva posto imam ovde jako mnogo kontakata sa muslimankama.Recimo pre 20 god. kada sam dosla u Bec sve bile prekrivene danas mozes tek koju videti, jedva docekale.

Ali - opet, nije li to atak na našu ( zapadnu, krišćansku) kulturu i tradiciju. Ne radi se o revanšizmu i o tome da bismo im trebali priznati različitost, samo o tome da to ( možda?) prelazi prag tolerancije. Nitko im ne brani burke - u zemljama radikalnog Islama. Ali , ne u srcu Zapadne Europe.
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:45

Super...verujem ti, sta god si sad rekao...-.-
Kako god...svako ima pravo na svoju veru, kulturu i sve te stvari...tako da svako treba da ima pravo da se oblaci kako hoce...a sad da li to sto nose predstavlja nesto vise od odece, ne znam a i nisam nesto preterano zainteresovana...
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:47

Mimi je napisao/la:
Super...verujem ti, sta god si sad rekao...-.-
Kako god...svako ima pravo na svoju veru, kulturu i sve te stvari...tako da svako treba da ima pravo da se oblaci kako hoce...a sad da li to sto nose predstavlja nesto vise od odece, ne znam a i nisam nesto preterano zainteresovana...

A - da se pojave u tvom mjestu življenja? Kako bi reagirala? Da li bi branila njihovo pravo na burke ili smatrala da im treba zabraniti tu odjeću ( simbol)?
[Vrh] Go down
Rokerka
Ljubitelj foruma
Rokerka


Female
Cancer Rat
Broj postova : 4199
Godine : 27
Lokacija : Nedođija ^^
Datum registracije : 31.12.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:52

Iznenadila bih se...ali bila bi neutralna....Ne bi bila protiv toga iz prostog razloga sto NISAM protiv toga....a ne bi bila ni za, jer zivim sa primitivnim bicima kojima smeta ako je neko druge vere, pa bi posle i ja naebala...
U svakom slucaju, ne vidim zasto bi nekome smetalo to...? Videla sam na sajmu knjiga kad sam bila u Beogradu...mislim prosle godine...dve devojke tako obucene i nista...normalno sve...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 19:52

meni licno je to cista provokacija i treba zabraniti
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 20:01

Mimi je napisao/la:
Iznenadila bih se...ali bila bi neutralna....Ne bi bila protiv toga iz prostog razloga sto NISAM protiv toga....a ne bi bila ni za, jer zivim sa primitivnim bicima kojima smeta ako je neko druge vere, pa bi posle i ja naebala...
U svakom slucaju, ne vidim zasto bi nekome smetalo to...? Videla sam na sajmu knjiga kad sam bila u Beogradu...mislim prosle godine...dve devojke tako obucene i nista...normalno sve...

Svojevremeno je Švicarska ZABRANILA izgradnju džamija u svojim gradovima. Argumentirala je to narušavanjem vizuelnog identiteta klasičnog švicarskog grada.
Ako dopustimo nošenje burki, da li bismo narušili kulturni identitet sredine u kojoj živimo. Multikulturalnost je demokratska vrijednost, ali burke su simbol AGRESIVNOG gledanja na vjeru, fundamentalističkog i terorističkog shvaćanja različitih kultura.

Svi smo spremni tolerirati ekskluzivno ( jednu, dvije , tri..nekoliko burki) ali ako bismo to prihvatili - ne bismo li dali "zeleno svijetlo" tom fenomenu?
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 20:02

Passion je napisao/la:
meni licno je to cista provokacija i treba zabraniti

One kao svoj argument navode multikulturalizam. Ako njima ne smetaju nepokrivena lica žena u sredini u kojoj postoje, zašto bi nama trebala smetati njihova pokrivena?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime30.04.10 20:09

pa neka se pokupe i zivi svi sretni i zamotani negdje bogu iza ledja ako im smeta
normalno shvacanje zivota, jos bi se mi sad trebali upitat po njihovom dali smo u krivu...
Neznam, ali tu moja tolerancija zavrsava, mozda i zato sto ih ima ovdije dosta i svasta sam cula i vidila, nekad mi se cini da su se tek spustila sa brda iz kamenog doba
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:29

Passion je napisao/la:
pa neka se pokupe i zivi svi sretni i zamotani negdje bogu iza ledja ako im smeta
normalno shvacanje zivota, jos bi se mi sad trebali upitat po njihovom dali smo u krivu...
Neznam, ali tu moja tolerancija zavrsava, mozda i zato sto ih ima ovdije dosta i svasta sam cula i vidila, nekad mi se cini da su se tek spustila sa brda iz kamenog doba

"Islam po mjeri Zapada" - tko smo mi da prosuđujemo? Kad USA sprovodi ( državni) terorizam onda je on prihvatljiv, kad islamofašisti sprovode - onda je zabranjen? Vehabizam je izazvan "naftnim" shvaćanjem prava na sprovođenje pravde.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:38

ko prica o terorizmu, pitanje je dal treba zabranit burke...treba...amen
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:40

Passion je napisao/la:
ko prica o terorizmu, pitanje je dal treba zabranit burke...treba...amen

Pa ne zabranjuju se one i ne postavlja pitanje jer su SAMO odjevni predmet. Suština je u SIMBOLU. Burke su jasan SIMBOL fundamentalne inačice Islama, koji je proslavljen jihadom, svetim ratom spram nevjernika i krivovjeraca.
Zašto ih treba zabraniti po tebi?
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:41

Ne treba , svatko je svoj gospodar ako se tako moze reci. I neka nosi sto zeli. Sad nije moje da razbijam glavu da li je netko u toj burci svojevoljno ili ne...Ipak to udara u temeljna ljudska prava...Ma kako to nekome drugacije izgledalo. Ne treba se bojati burki...ne ujedaju...
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:43

bas ne idu uz modu nikako Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 12363 ...eto zato

Gadno ih vidit, nikad neznas ko se krije ispod toga, jos skoci neki manijak
bez gaca iz toga...ma biz...treba malo transparencije Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 765814
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:47

brunolino je napisao/la:
Ne treba , svatko je svoj gospodar ako se tako moze reci. I neka nosi sto zeli. Sad nije moje da razbijam glavu da li je netko u toj burci svojevoljno ili ne...Ipak to udara u temeljna ljudska prava...Ma kako to nekome drugacije izgledalo. Ne treba se bojati burki...ne ujedaju...

Slažem se da je STRAH u korijenu neprihvaćanja. Na koliko straha - imamo pravo? Hoće li manjina postati većina i zauzeti ( našu) kulturu svojim simbolima? Da li su burke SIMBOL ugnjetavanja žena ( u Islamu) i podređenog položaja pa njihovim prihvaćanjem, automatizmom, prihvaćamo i tu nepravdu?
Jedan od argumenata PROTIV burki jeste i nemogućnost identifikacije od strane službenih osoba.
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:48

Ne boj se tih njih , zamisli brunolino iskoci iz toga...
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 0:48

Passion je napisao/la:
bas ne idu uz modu nikako Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 12363 ...eto zato

Gadno ih vidit, nikad neznas ko se krije ispod toga, jos skoci neki manijak
bez gaca iz toga...ma biz...treba malo transparencije Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 765814

Ja bih puno transparencije na plaži. Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 487808
[Vrh] Go down
Dita von Teese
Ljubitelj foruma
Dita von Teese


Leo Dog
Broj postova : 3308
Godine : 113
Datum registracije : 12.02.2010

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 1:02

brunolino je napisao/la:
Ne boj se tih njih , zamisli brunolino iskoci iz toga...
Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 258384
[Vrh] Go down
californiamen
Totalno relaxiran
californiamen


Scorpio Broj postova : 2464
Godine : 123
Datum registracije : 17.11.2009

Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 1:03

brunolino je napisao/la:
Ne boj se tih njih , zamisli brunolino iskoci iz toga...

Samo ne u Californiji, tamo ne bi dobro prošao.. Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 487808
[Vrh] Go down
Gost
Gost




Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime02.05.10 1:03

Bas tako Dita...kako mi citas misli... Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? 31382
[Vrh] Go down
Sponsored content





Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? Empty
PostajNaslov: Re: Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?   Treba li zabraniti burke na javnim mjestima? I_icon_minitime

[Vrh] Go down
 
Treba li zabraniti burke na javnim mjestima?
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Peticija...važno- zabraniti će liječenje prirodnim putem
» Tražite ljubav na pravim mjestima
» U naseljenim mjestima ograničenje brzine 50 km/h
» Roadshow - emisija Banksya o ludim javnim ispadima
» Jeste li za ukidanje vjeronauka u hrvatskim javnim školama?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Društvo i zabava :: Znanost :: Društvene znanosti-
Forum(o)Bir: