Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Registriraj se i relaxiraj sa nama
Relax forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Zabava, druženje i diskusije u opuštenoj atmosferi
 
Početna stranicaRegistracijaLogin

 

 Utjecaj ciroze jetre na mozak

Go down 
Autor/icaPoruka
Goran
Administrator
Administrator
Goran


Male
Cancer Rooster
Broj postova : 80666
Godine : 42
Lokacija : Bjelovar
Datum registracije : 24.09.2008

Utjecaj ciroze jetre na mozak Empty
PostajNaslov: Utjecaj ciroze jetre na mozak   Utjecaj ciroze jetre na mozak I_icon_minitime01.08.14 19:32

[img]http://www.plivazdravlje.hr/?plivahealth[section]=IMAGEmanager&plivahealth[action]=getIMAGE&plivahealth[id]=18945&plivahealth[size]=304&[/img]

Hepatalna encefalopatija ili portalna encefalopatija je reverzibilni sindrom koji je karakteriziran poremećenom funkcijom mozga kod pacijenata s uznapredovalom cirozom jetre.

Hepatalna encefalopatija (HE) ili portalna encefalopatija je reverzibilni sindrom koji je karakteriziran poremećenom funkcijom mozga kod pacijenata s uznapredovalom cirozom jetre. Klinički se može prezentirati reverzibilnom metaboličkom encefalopatijom, atrofijom mozga, edemom mozga ili bilo kojom kombinacijom navedenih stanja. Ovi patofiziološki procesi dovode do poremećaja prokrvljenosti mozga i neurotransmiterske funkcije, sve do stanja duboke kome.
Patofiziologija
Budući da se na humanom modelu ne mogu provoditi neurokemijska i neurofiziološka ispitivanja, podaci o cerebralnoj funkciji u HE baziraju se na studijama na životinjama. Izdvojeni su brojni metabolički čimbenici koji su odgovorni za nastanak HE. Ponajviše se izdvaja uloga neurotoksina, posebice amonijaka, kao i inhibicija neurotransmisije putem receptora gama-aminomaslačne kiseline (GABA), što rezultira promjenama u neurotransmisiji u centralnom živčanom sustavu i cirkulaciji aminokiselina.

Hepatalna encefalopatija podrazumijeva spektar potencijalno reverzibilnih neuropsihijatrijskih poremećaja koji se javljaju kod pacijenata s oštećenjem jetrene funkcije, nakon što se isključe eventualne primarne neurološke ili metaboličke bolesti.
Radi se o pacijentima koji imaju uznapredovalu jetrenu bolest. Stupanj uznapredovalosti bolesti procjenjuje se na temelju brojnih kliničkih i laboratorijskih znakova, kao što su žutica, ascites (nakupljanje tekućine u trbušnoj šupljini), gubitak mišićne mase itd. Kod takvih pacijenata novonastali i blaži neurološki znakovi, poput poremećaja sna (insomnija ili hipersomnija), trebaju pobuditi sumnju na HE jer su najčešće uvertira u produbljivanje neurološke simptomatologije, sve do kome.
Tipični laboratorijski znakovi su povišene vrijednosti jetrenih enzima (transaminaza) i pogoršanje sintetske funkcije jetre, koje se manifestira promjenama u tzv. koagulogramu. Čest nalaz je disbalans elektrolita kao posljedica specifične terapije diureticima.
Određivanje koncentracije amonijaka u venskoj ili arterijskoj krvi nije potrebno u cilju dijagnostike HE, ono se koristi jedino u sklopu praćenja terapije koja snižava vrijednosti amonijaka u krvi. Ostali rutinski testovi korisni su samo pri isključivanju drugih uzroka poremećaja svijesti (hipoglikemija, uremija, intoksikacija). Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i laboratorijskih nalaza, a slikovne tehnike poput kompjutorizirane tomografije potrebne su samo radi isključenja drugih razloga poremećaja svijesti.
Radi standardizacije podgrupa, HE je podijeljena u tipove A, B i C.
Tip A (akutni) opisuje HE udruženu s akutnim zatajenjem jetre
Tip B (bypass) - HE uzrokovana tzv. portosistemskim šantovima, bez primarne bolesti jetre
Tip C (ciroza) - HE opisana u pacijenata s razvijenom cirozom jetre
Procjena težine HE bazira se uglavnom na semikvantitativnim analizama mentalnog statusa, a najčešće je upotrebljavana na osnovu kriterija West Haven:

Stadij 1 - gubitak koncentracije, euforija, anksioznost - simptomi su koje nalazimo kod 67% pacijenata s cirozom jetre, a opisujemo ih kao "minimalna HE"
Stadij 2 - letargija ili apatija, blaga dezorijentacija u vremenu i prostoru, promjene osobnosti i neprimjereno ponašanje u društvu
Stadij 3 - somnolencija do stupora, no uz odgovor na verbalnu stimulaciju, potpuna dezorijentacija u vremenu i prostoru
Stadij 4 - koma (bez odgovora na bilo koji vanjski podražaj)

Danas postoji opća suglasnost da se kod većine bolesnika može utvrditi vodeći (nakupljajući) čimbenik HE, te da je ovaj poremećaj u osnovi potpuno reverzibilan. Stoga se preporuča, prije uvođenja specifične terapije, identificirati vodeće čimbenike HE.
Slijedi pregled tretmana baziranog na hiperamonijskoj hipotezi:
Sintetički disaharidi (laktuloza i laktitol) su zlatni standard u terapiji HE. U debelom crijevu se laktuloza i laktitol razgrađuju pod utjecajem bakterijske flore do mliječne i octene kiseline, koje snižavaju pH debelog crijeva oko 5,0. Redukcija pH pogoduje stvaranju amonijevog iona koji se ne može apsorbirati te se na taj način posredno smanjuje koncentracija amonijaka u plazmi. Cilj je postići dvije do tri mekane stolice na dan. Ako bolesnik ne može uzeti laktulozu na usta, daju se laktulozne klizme.
Peroralni antibiotici (neomicin; gentamicin; metronidazol; vankomicin) danas se preporučuju bolesnicima koji ne podnose i/ili su rezistentni na disaharide. Ranije su se često koristili antibiotici iz skupine aminoglikozida (gentamicin, neomicin) kod pacijenata s anamnezom krvarenja iz probavnog trakta, no kontrolirane studije nisu pokazale prednost u odnosu na primjenu laktuloze. Uzimajući u obzir potencijalne nuspojave dugotrajnog korištenja ovih lijekova, oni su stavljeni u drugi plan.
Smanjenje unosa proteina je individualno. Ipak, preporuča se ograničavanje unosa proteina do 70 g/dan. Strožu restrikciju treba izbjegavati jer će dovesti do negativne ravnoteže dušika. Preporučaju se proteini biljnog porijekla.
Klizme odnosno čišćenje debelog crijeva je brza i učinkovita metoda za uklanjanje tvari od kojih može nastati amonijak. Važno je naglasiti da su klizme s vodom iz slavine terapijski nedovoljno učinkovite. Stoga su indicirane klizme od jedne do tri litre 20%-tne otopine laktuloze ili laktitola.
Probiotici odnosno promjena flore debelog crijeva s ciljem povećanja broja saharolitičkih bakterija. Enterococcus faecium ili SF68 je bakterija koja proizvodi mliječnu kiselinu te inhibira replikaciju drugih bakterija. U dugoročnom liječenju HE ovaj probiotik se pokazao jednako učinkovitom kao i terapija laktulozom. Zanimljivo je da se, za razliku od laktuloze, liječenje ovim probiotikom može prekinuti kroz dva tjedna, a da se pritom koristan učinak ne izgubi.

Hepatalna encefalopatija predstavlja važan klinički entitet, koji se u praksi često zanemaruje, odnosno pristupa se liječenju tek kada su neurološki simptomi uznapredovali. Činjenica je da 67% pacijenata s cirozom jetre ima simptome "minimalne hepatalne encefalopatije", što indicira rano uključivanje laktuloze u terapiju. Nove, bolje dizajnirane multicentrične studije svakako će u budućnosti poentirati na ključne vodeće čimbenike u razvoju HE za svakog pojedinog bolesnika s ciljem provođenja specifičnije i efikasnije terapije.

plivazdravlje.hr

_________________
Na Rubu Znanosti: David Icke - Pozadina ratova, financijske krize i ostalih svjetskih zbivanja
Take a moment every day to appreciate your most precious gift. It did not have to be, but we were given the gift of life. Honor that gift by living beautifully and by giving back a little beauty as we go along the way. Life wants nothing more than to be appreciated and fully enjoyed.
[Vrh] Go down
https://www.facebook.com/CarpeDiemCitatiMisliPoezija
 
Utjecaj ciroze jetre na mozak
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Noćne more i njihov utjecaj na mozak
» Rak jetre
» Zarazno zapaljenje jetre
» Borovnice korisne kod bolesti jetre
» Utjecaj NLO-a na automobile

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Relax forum :: Lifestyle :: Zdravlje i rekreacija :: Zdravlje-
Forum(o)Bir: